27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest świętem nie tylko Pracowników Samorządowych i tych, którzy zasiadają w gminnych radach czy też pracują dla lokalnej społeczności. To święto wszystkich mieszkańców, którzy poprzez udział w wyborach samorządowych,  przyczyniają się do kształtowania lokalnego samorządu. To święto  Bolesławian, w tym roku obchodzone w cieniu pandemii, bez oficjalnych uroczystości czy koncertów.

Aby podkreślić tę wyjątkową datę, złożyłam w dniu dzisiejszym na ręce Pana Prezydenta wniosek, o uczczenie jubileuszu 30 – lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych poprzez posadzenie na terenie miasta (w różnych jego częściach) 30 jednakowych drzew liściastych (np. dąb, buk, kasztanowiec). Posadzone drzewa będą niezwykłym żywym pomnikiem dzisiejszej rocznicy, a wspólne sadzenie drzew będzie okazją do integracji mieszkańców poszczególnych części miasta. Nowe drzewa liściaste wzbogacą nasze środowisko, będą cennym wkładem w ochronę klimatu i naszym darem dla przyszłych pokoleń.

▶️ Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został przez Sejm RP w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

link do interpelacji ▶️ http://www.um.boleslawiec.bip-gov.pl/public/get_file.php?id=208173 

otrzymana odpowiedź ▶️ http://www.um.boleslawiec.bip-gov.pl/public/get_file.php?id=208496

Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią, idea miała być zrealizowana jako wspólne przedsięwzięcie bolesławian, zorganizowane przez BOK – MCC (instytucję w której pracuję) i miejskie instytucje (MZGM). A jak się skończyło? – MZGM nie znalazł „wolnej, zielonej  przestrzeni” na terenie Bolesławca na posadzenie  drzew. Na wysokości zadania stanęli więc pracownicy Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, sadząc w bok-owskich ogrodach co prawda tylko 3 (z braku miejsca) ale piękne klony.