29 maja to kalendarzowy Dzień Działacza Kultury – święto zdolnych, otwartych i kreatywnych, tych którzy większość swojego życia poświęcają sztuce i edukacji.

Dzień Działacza i Animatora Kultury obchodzony co roku 29 maja, to święto wszystkich  twórców, artystów i osób związanych z pracą w Kulturze. W tym roku Kulturze bardzo doświadczonej. Przez niemal trzy miesiące zamknięte kina, teatry, muzea, filharmonie, odwołane koncerty. A że  “ pierwsza do wygaszenia, ostatnia do wybudzenia …” wracać będzie mocno okrojona, po cięciach budżetowych, kadrowych, w nowym reżimie sanitarnym i pewnie już nie w tej tradycyjnej działalności jaką znamy. Ale wierzę, że przetrwa, bo cytując naszą noblistkę Olgę Tokarczuk  “… kultura jest najlepszym polskim „towarem” eksportowym, to ona, a nie węgiel i produkty realnej gospodarki, decyduje o rozpoznawalności naszego kraju w świecie…”.

Życzmy więc sobie wszyscy przetrwania!  A gdy to już się uda nowych inspiracji, nowych wyzwań niesłabnącego zapału, uznania dla pasji i codziennej pracy!  Aby podejmowane przez nas inicjatywy kulturalne dalej wzbogacały, rozwijały wrażliwość i pozwalały realizować pasje i marzenia.

 

Autor rysunku: Henryk Sawka, znakomity polski rysownik satyryczny /rysunek pochodzi ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich/